State Champs

Bob Martin - 86

Pre-Quarters
Vito Luppino
(Madison)
won by dec. 8-3

Quarterfinals
Tom Nevadomski
(Pemberton)
won by fall 0:39

Semifinals
Harold Rogers
(St. James)
won by maj. 13-4

Finals
Pete Brandt
(Paulsboro)
won by maj. 12-4


Final Record: 31-3


Nick Angen - 94

Prelims
Alan Klein
(Bound Brook)
won by maj. 17-4

Pre-Quarters
Eugene Lezark
(East Brunswick)
won by dec. 6-4 (OT)

Quartefinals
Brett Tullo
(Pinelands)
won by dec. 6-4 (OT)

Semifinals
Justin Hurst
(Lenape)
won by dec. 9-2

Finals
Mark Piotorwsky
(Jefferson)
won by dec. 7-5

Final Record: 30-2


Steve Bruscino - 94

Pre-Quarters
Sean Daly
(East Brunswick)
won by dec. 8-3

Quarterfinals
Chris Federici
(NV Demarest)
won by dec. 2-1

Semifinals
James Jenkins
(Oakcrest)
won by dec. 6-5

Finals
Joe Klein
(Eastern)
won by dec. 10-8

Final Record: 23-3


Nick Angen - 96

Pre-Quarters
John Brienza
(Voorhees)
won by maj. 11-3

Quarterfinals
Mike Jeffry
(North Hunterdon)
won by maj. 12-4

Semifinals
Kevin Van Brill
(Clearview)
won by maj. 14-3

Finals
Kimo Geter
(Elizabeth)
won by fall 1:15

Final Record: 33-3


Mike Morales - 09

Pre-Quarters
Mike Pysniak
(Bishop Ahr)
won by tech. 20-5

Quarterfinals
John Barnes
(Westfield)
won by dec. 5-1

Semifinals
Anthony Curcio
(Washington Twp)
won by dec. 14-10

Finals
Jordan Beverly
(Pt. Boro)
won by dec. 5-4

Final Record: 40-2


Steve Santos - 09

Pre-Quarters
Ray Dungee
(Morristown)
won by fall 1:50

Quarterfinals
Jerry Somma
(Hunterdon Central)
won by dec. 8-1

Semifinals
Justin Pencook
(Cinnaminson)
won by maj. 3:44

Finals
Ramon Santiago
(Sayrveille)
won by dec. 8-4


Final Record: 43-0

Alec Donovan - 15

Pre-Quarters
Kyle Cochran
(Paramus)
won by maj. 12-3

Quarterfinals
Travis Vasquez
(Dlebarton)
won by fall 5:30

Semifinals
Jason Gaccione
(High Point)
won by dec. 3-2

Finals
Stephan Glasgow
(Bound Brook)
won by dec. 1-0


Final Record: 38-1


3-Time Placers

Vin Santaniello
4th - 1988
4th - 1989
2nd - 1990

Todd Palmisano
3rd - 1993
3rd - 1994
2nd - 1995

Nick Angen
1st - 1994
5th - 1995
1st - 1996

Rob Jimenez
3rd - 1999
7th/8th - 2000
5th - 2001

Mike Morales
4th - 2008
1st - 2009
2nd - 2010



Mike Morales & Steve Santos - 2009  State Champions

- Click For Video Of State Championship Finals Match

Year
STATE CHAMPION
Wgt.
2015
Alec Donovan
145
2009
Mike Morales  130
2009
Steve Santos  152
1996
Nick Angen
125
1994
Nick Angen
125
1994
Steve Bruscino
189
1986
Bob Martin
171



Year
2nd Place
Wgt.
2015
Gianni Ghione
113
2015
Cliff Ruggiero
160
2015
Nick Rivera
Hwt
2010
Mike Morales
135
2008
Steve Santos
145
1995
Todd Palmisano
160
1990
Vinnie Santaniello
125



Year
3rd Place
Wgt.
2017
Gianni Ghione
132
2007
Karon Reid
130
2002
Dave Rogers
135
1999
Rob Jimenez
112
1995
Ray DiMartino
151
1994
Todd Palmisano
152
1994
Jim Hogan
160
1993
Todd Palmisano
152
1990
Vin Dallicardillo
189
1989
Tony Roselli
130
1985
Bob Martin
171



Year
4th Place
Wgt.
2016
Gianni Ghione
120
2013
Matt Moore
195
2008
Mike Morales
119
2002
Brett Jankos
189
1999
Nick Catone
160
1989
Vin Santaniello
125
1988
Vin Santaniello
112
1986
Dean Albanese
159
1984
Art Laborte
130



Year
5th Place
Wgt.
2014
Nick Costa
182
2002
Marc Rosenfeld
125
2001
Rob Jimenez
140
2000
Marc Rosenfeld
130
1995
Nick Angen
134
1993
Steve Bruscino
189
1990
Jody Scott
152
1989
Jason Harold
135



Year
6th Place
Wgt.
2014
Tyler Poling
220
2013
Tyler Richardson
170
2012
Joe Ghione
106
2011
Joe Ghione
103
2003
Drew Duddy
140



Year
7th Place
Wgt.
2014
Alec Donovan
145
2013
Nick Costa
182
2012
Matt Moore
195
2008
Karon Reid
140
2004
John Barrett
145



Year
8th Place
Wgt.
2005
Dave Kiley
152



Year
7th/8th Place
Wgt.
2001
Brett Jankos
171
2000
Rob Jimenez
112
1997
Adam Jankos
215
1991
Eric Paugh
130
1991
Brian Martin
160
1990
Brian Martin
160
1989
Tony Laborte
140
1987
Tony Nash
102
1986
Pete Bonilla
142
1984
Bill Scott
171
1983
Bill Scott
171


























































Brick Memorial Mustangs Wrestling State Champions and Medal Winners - Shore Conference